آسانسور هیدرولیک


آسانسور هیدرولیک :

آسانسور هیدرولیک آسانسوری است که با نیروی فشار روغن کار می کنند . در این آسانسورها جک و پاوریونیت تامین کننده ی نیروی محرکه می باشند. ساده ترین شکل این آسانسورها تنها شامل یک سیلندر و پیستون می باشد .که به طور مستقیم به زیر کابین متصل شده اند.

در آسانسور هیدرولیک با چرخیدن موتور، تلمبه ، روغن را از مخزن به سیلندر پمپاژ کرده . و با پر شدن ظرفیت سیلندر، روغن با فشار ،کابین و پیستون را به طرف بالا به حرکت در می آورد. زمانی که کابین به طبقه ی مورد نظر می رسد. سیستم کنترل به موتور علامتی برای قطع شدن پمپاژ روغن می دهد .

همچنین برای پایین آمدن کابین، سیستم کنترل به دریچه فرمان و علامت می دهد.  که باز شود و سنگيني کابين موجب فشار آوردن پیستون به سیلندر می شود .سپس روغن از دریچه به مخزن باز می گردد و در زمان توقف سیستم کنترل دستور بسته شدن دریچه را صادر می کند.

این آسانسورها به طور معمول در ظرفیت های بالا و همچنین طول مسیر پایین مورد استفاده قرار می گیرند. موتورخانه ی آسانسورهای هیدرولیک برای جلوگیری از بالا رفتن دمای روغن بایستی به سیستم تهویه و همچنین پوشش عایق (برای نگهداری جریان روغن در صورت نشت ) مجهز باشند.

 

انواع سیستم های آسانسور هیدرولیک :

سیستم آسانسور هیدرولیک به دو دسته ی مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می شود:

سیستم مستقیم:  ( این سیستم ها دارای سیستم کناری و  مرکزی است ) . در این سیستم ها برای جابه جا شدن کابین ، جک هم بدون واسطه به یوک کابین وصل می شود. نکته مهم اینکه جک باید حتما شیر اطمینان  مخصوص داشته باشد.

آسانسور هیدرولیک

 

اجزای  آسانسورهای هیدرولیک:

 • تابلو فرمان
 • جک و پیستون
 • فریم کابین (یوک یا کاراسلینگ)
 • ترموستات روغن
 • سنسور حرارتی
 • مدار قدرت
 • شیر اضطراری برقی
 • شیرها

 

مزایای آسانسورهای هیدرولیک:

 • این آسانسورها از ضریب ایمنی بالایی برخوردارند.
 • از نظر معماری این نوع آسانسورها چاه آسانسور می تواند بدون سقف باشد .
 • در این نوع آسانسورها چون کابین قاب وزنه نداردی فضای کمتری اشغال می کنند.
 • مصرف انرژی کمی دارد چون برای پایین آمدن از نیروی جاذبه  زمین استفاده می شود ، در نتیجه در حین پایین آمدن سرعت آن افزایش می یابد.
 • به دلیل حذف قاب وزنه تعادل ، قابلیت نصب شیشه در سه طرف کابین این نوع آسانسورها وجود دارد.
 • مهم تر از همه اینکه در صورت قطع برق، آسانسورهای هیدرولیک متوقف نمی شوند.

 

سیستم غیرمستقیم: در این سیستم کابین با سیم بکسلی که به یوک یا کاراسلینگ کابین متصل است جابجا می شود. همچنین روی جک این آسانسورها فلکه هرزگردی  نصب می شود که سیم بکسل این جک ها از طرفی به کاراسلینگ و از طرف دیگر در پیت چاهک (متصل به زمین ) وصل است. سیستم غیر مستقیم  بصورت سیستم کناری و مرکزی است. همچنین در این سیستم آسانسورها سیستم تعلیق یک به دو است. یعنی سرعت حرکت کابین دو برابر سرعت جک است.

 

 

نحوه ی قرار گیری سیلندرها:

1- سیلندر با عملکرد کناری

این سیلندرها به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم به کابین متصل می شوند :

مستقیم : طول بیستون که 5/3 است در واقع همان ارتقاع سیلند است. سیلندر کنار کابین و در چاه آسانسور قرار میگیرد. کابین به ساختمان و ریل ها نیروی جانبی وارد می کند. ولی برای حمل بار های سبک به کار می رود چون وزن روی پایه ها زیاد است.

غیرمستقیم:  سیلندر و پیستون مانند همان حالت مستقیم می باشد . اما کابین و پیستون با یک سیم بکسل یا فلکه هرزگرد و زنجیر با هم در ارتباط هستند. در این روش به گاورنر و ترمز ایمنی نیاز داریم.  (علت آن به وجود آمدن نسبت 2 به 1 در زمان حرکت پیستون و کابین ) است .

اما از برتری این روش نیاز نداشتن به حفره در زمین است. که هیم موضوع هزینه ها را به صورت چشمگیری کم می کند. اما عیب آن عمق بیشتر چاهک است و بالا سری است.

 

2- سیلندر با عملکرد مستقیم

نصب این سیستم ها آسان می باشد. یک چاه در کف چاهک آسانسور به ارتفاع طول جک به برای قرار دادن سیلندر نیاز داریم . و سیلندر به صورت مستقیم به کابین وصل می شود. در  این روش می توانیم در اندازه های مختلف کابین و با مقادیر مختلف ظرفیت بار داشته باشیم.

 

آسانسور هیدرولیکمعایب این روش :

1-طول مسیرآنهاتاارتفاع 18 متری(به دلیل ناپایداری پیستون وخطرکمانش) می باشد.

2-هزینه های اولیه ی بالا

3-هزینه های اولیه ی بالا(در سیستم های هیدرولیک راندمان پایین می باشد به همین دلیل از موتور با توان بالا استفاده می کنیم)

4-ناممکن بودن حفر چاه( مواقعی که سنگ یا آب در زیر زمین ایجاد مشکل کنند)

5- احتمال نشت روغن به درون لوله PVC(مخصوصادرمناطق زلزله خیزوجوددارد)

6-هزینه های بالای حفرچاه (به دلیل کندن زمین برای سیلندر)

7- محدودیت هایی برای بازرسی از سیلندر دارند.

 

سیلندرهای دوقلو:

برای ظرفیت های بالای دو تن در آسانسورهای هیدرولیکی( به شرط داشتن فضای کافی ) از دو جک استفاده می کنیم. ترکیب سیلندرهای دو قلو به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم عمل می کنند

حالت مستقیم: سیلندر و پیستون در دو سمت کابین آسانسور قرار می گیرند که موجب حمل آسان بارهای سنگین در مقایسه با آسانسورهای تک سیلندر می شوند.

حلت غیر مستقیم: عملکرد در این حالت همانند حالت فوق می باشد با این تفاوت که کابین آسانسور برای اتصال به پیستون، به زنجیر و فلکه یا سیم بکسل نیازمند می باشد. در این روش جابه جایی کابین، نسبت 2 به 1 را برای جابه جایی پیستون به وجود می آورد. از جک های تک مرحله یا همان stage  در آسانسورهای با ارتفاع کم استفاده می کنند. گاورنر و ترمز ایمنی جزو نیازهای سیستم های دوقلوی غیرمستقیم می باشد.برای جلوگیری از نامتعادل شدن کابین در حال حرکت، باید جک ها به صورت متوازن با سرعت یکسان کار کنند به همین دلیل از یک تقسیم کننده، برای متعادل شدن جریان روغن، در درون چاهک استفاده می کنیم.

 

سیلندر هیدرولیک:

سیلندرها را از لوله های فولادی می سازند که باید در برابر خوردگی ها ( به علت وجود رطوبت محیط ) و همچنین در مقابل فشارهایی که بر آن وارد می شود از خود مقاومت نشان دهند. سطح داخلی سیلندرها صیقلی و بسیار صاف می باشد. طول سیلندر ها به اسانی قابل تغییر نمی باشد. برای نگهداری روغن، در بالای سیلندر، کاسه ی نمد یا یک برآمدگی وجود دارد که این برآمدگی با نیروی عمل کننده و صفحه ی نگهدارنده، بر روی سیلندر جفت می شود.

 

پیستون:

پیستون، استوانه ای است که جنس آن از فولاد یا مواد دیگر می باشد و از یک لایه کروم برای افزایش طول عمر آن استفاده می کنند که این کار به علت هزینه های زیاد، ضروری نیست. طول پیستونها را نمی توان به راحتی تغییر داد. طول پیستون در روش مستقیم برابر با مجموع میزان جابه جایی با قسمت اضافی حرکت در بالا و پایین آسانسور می باشد و همچنین در روش غیرمستقیم برابر است با طول مسیر حرکت کابین تقسیم بر تعداد مرحله جک (stage)

پیستون درون سیلندر می باشد و قسمت تحتانی آن به کابین متصل شده و با فشار روغن، جابه جا می شود که با این عمل کابین نیز جابه جا خواهد شد.پیستون ها از چندین قسمت مختلفی تشکیل شده اند که با روشهای مختلفی می توان آنها را به هم متصل کرد. معیارهای اتصالات ،نیروی مکانیکی و دقت در روش و نحوه نصب پیستون می باشد. برای کارایی صحیح و مناسب پیستون ها ، از یک لایه ی نازک روغن ( برای پوشش دهی پیستون) استفاده می کنیم. افزایش ضخامت لایه ی روغن بر روی پیستون مشکل می نماید.

 

در آسانسور هیدرولیک  از جک بغل و همچنین از چند stage برای ظرفیت های بالا و مسیر حرکت بیش تر از 20 متر استفاده می کنند.  و همچنین برای ظرفیت های کمتر از 30 تن از جک از بغل و جک مستقیم (از زیر) با یک stage  استفاده می کنند. در صورت شل شدن سیم بکسل یا خارج شدن آنها از فلکه ( در آسانسورهای هیدرولیکی غیر مستقیم) با قطع کردن برق، موتور پمپ هیدرولیکی و همچنین شیرها،  کنترل را از مدار خارج می کنند.

 

اخبارخدمات ماوبلاگ

آسانسورآسانسور مسکونیآسانسور هیدرولیکاجزای آسانسورانواع آسانسورقطعات آسانسورقیمت آسانسورنصب آسانسور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *