پله برقی

پله برقی:

پله برقی یکی از الزامات زندگی امروزه شده است.به طوری که در اکثر فروشگاه‌های بزرگ، مراکز خرید، ایستگاه‌های مترو، پل‌های هوایی و خیلی جاهای دیگر آن را مشاهده می‌کنیم.

پله برقی درواقع از پله‌های به هم پیوسته تشکیل شده است.  که به حالت افقی در امتداد هم قرار دارند. و برای انتقال افراد به بالا و پایین استفاده می‌شود. علمی تر، می‌توانیم بگوییم که پله‌ برقی‌ها یک چرخه‌ی تکرار شونده ای است. که از پله‌های در گردش تشکیل شده . و در آن، پله‌هایی که باز می‌گردند. در زیر پله‌های بالایی پنهان شده اند. وزن پله‌های آشکار و پنهان تقریبا باهم برابر است . و این امر باعث می‌شود که موتور پله برقی، تنها وزن افرادی که روی پله هستند . را تحمل کند.

انواع پله برقی :

اگر بخواهیم پله برقی‌ها را از نظر کاربرد دسته بندی کنیم، میتوانیم آن‌ها را در سه دسته کلی قرار بدهیم.

-محیط آزاد (بیرون از ساختمان‌ها)

-محیط بسته (داخل ساختمان‌ها)

-محیط‌های نیمه بسته (مثل پل‌های عابر پیاده)

انواع پله‌ برقی‌ها معمولا در زاویه‌های ۳۰ و ۳۵ درجه طراحی می‌شوند.  اما گاهی در مکان‌های مسطح ۰ تا ۱۲ درجه هم قابل تولید و اجرا هستند.  که به آنها راهروی متحرک می‌گونید.

بله برقی

مزایای برتر پله برقی :

بد نیست که به برخی از مزایای بی نظیر آن اشاره کنیم :

-می‌تواند افراد زیادی را جا به جا کند.

-باعث جابه‌جایی بسیار سریع افراد می‌شوند.

-مناسب برای افراد مسن و سالمند

قیمت پله برقی :

اگر بخواهیم از قیمت پله‌ برقی‌ حرف بزنیم، باید بگوییم که قیمت آن‌ها نسبت به ارتفاع کف و کف جابجایی متغیر است. پله برقی‌ها موتوری الکتریکی دارند که نسبت به ارتفاع بالابری ۵/۵ و ۱۵ کیلو وات و یا حتی در مواردی بالاتر هستند . که گاهی هم دو موتور در کنار هم نیز طراحی می‌شوند.

شاید اسم پله برقی‌های استپ را شنیده باشید. آن‌ها دو چرخ در دو طرف دارند که روی زنجیری به نام استپ چین قرار می‌گیرند. خود استپ چین دور شفت اصلی قرار می‌گیرد و شفت به وسیله‌ی زنجیر موتور به موتور وصل می‌شود‌. اکثر پله برقی‌ها سیستم ترمز مغناطیسی نیز دارند.

بیاید تا نکات جالبی در مورد نصب پله برقی بخوانید. پله برقی‌ها باید طوری طراحی شوند.  که روی تیرهای اصلی سازه قرار بگیرند.  و فقط با نیروی وزن و بدون استفاده از جوشکاری یا پیچ و پرچ و یا هر چیز دیگری روی نشیمن‌گاه قرار بگیرند. برای پله‌ برقی‌هایی که ارتفاعی بالای شش متر دارند، پایه‌ی میانی نیز طراحی می‌شود.

پله برقی نیز مثل تمامی دستگاه‌های مکانیکی نیاز به سرویس کاری و نگهداری دارد. که باید بصورت ماهانه توسط متخصصین این کار، انجام گیرد. و آخرین نکته اینکه شاید تا به حال نشنیده باشید.  و برایتان جالب باشد بدانید که قانون است.  که در پله برقی‌ها سمت چپ را برای راه روندگان روی پله خالی گذاشت. چیزی که کمتر کسی به آن توجه می‌کند.

اخبارخدمات ماوبلاگ

آسانسورانوع پله برقیبالابرپله برقیقیمت پله برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *